Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kandyd czyli optymizm - streszczenie

że jest inaczej, ale ujrzeli wtedy bitwę morską dwóch statków. Okazało się jednak, że Hiszpanie zatopili statek Vanderdendura i Kandydowi udało się odzyskać część skradzionego majątku.
    Zanim dotarli do Wenecji osiedli tymczasowo w Paryżu, który nie przypadł Kandydowi do gustu. Zapadł on tam na chorobę, ale wyleczyli go lekarze, skuszeni jego bogactwem. Nagle poznał wielu przyjaciół, którzy wprowadzili go na salony. Któregoś dnia poznał podczas dyskusji na temat teatru inteligentnego człowieka, który przypominał mu Panglossa. Wkrótce Kandyd dostał wiadomość od ukochanej, która żyła w pobliżu, ale zachorowała i nie może do niego przybyć. Bohater sam chciał się do niej udać, by pomóc jej, ale wpadł w pułapkę - on i Marcin zostali aresztowani. Kandyd przekupił sierżanta straży, który pomógł mu w zamian uciec z Paryża i wysłał z nim swego brata, który miał drogą morską zawieźć go do Wenecji. Po drodze trafili do Anglii, ale nie zeszli tam ze statku, bowiem zobaczyli z niego, iż pewien admirał został rozstrzelany, bowiem zabił inną liczbę ludzi, niż mu nakazano.
    W końcu bohater dopłynął do Wenecji, ale poszukiwania Kunegundy okazały się bezowocne. Kiedy spacerował po placu świętego Marka zobaczył rozbawioną parę młodych ludzi. Postanowił sprawdzić, czy są oni naprawdę szczęśliwi i zaprosił ich na obiad. W efekcie odkrył, że wesoła kobieta to Pakita, która niegdyś zaraziła Panglossa chorobą. Jej życie bynajmniej nie należało do lekkich, w efekcie pracuje obecnie jako prostytutka, więc musi sprawiać na klientach wrażenie szczęśliwej, bo jest to jej obowiązek. Później Kandyd odwiedził senatora Prokurenta, który uchodził za człowieka bez zmartwień. Człowiek ten był bardzo bogaty, ale wcale nie był szczęśliwy, bowiem to, co posiadał, nie podobało mu się. Nudziły goKomentarze

    6 + 5 =